Areti, Gaye ve rakı etrafında dönen anason kokulu şarkılar

Nedenini bilmiyorum fakat bu yaz benim için rakı yazı. Sabah uyanınca canım rakı istiyor, yemeklerin yanına en güzel rakı gidiyor, kirli beyaz örtüler, ege sahilleri, zeytin yağlılar kafamdan gitmiyor. Tabi ki bu güzellikleri tamamlayan 2 şey var, rakı ve etrafında dönen şarkılar, türküler, rembetikolar.

Ben yavaş yavaş Rakı-Uzo playlist’i yaparken (spotify kullanıcıları playlist’e buradan ulaşabilir), güney ege ve yunanistan tatili hayalleri kurarken, anason kokusunun etrafında 2 kadının şarkıları dönmeye başladı.

İlki karşı yakadan Areti Ketime. Kendisi 1989 Kıbrıs doğumlu. Yetenek küpü, santouri çalıyor ve inanılmaz bir sesi var. Ayrıca aşırı güzel biri, insanın izleyip etkilenmemesi mümkün değil. Sahnedeki naifliği ve etkisiyle ilgili daha fazla yazmak istemiyorum, buyrun kendiniz izleyin, dinleyin;

 

Arkadaşıma dedim ki, bir gün bu kızla tanışıcam, buraya da yazayım ki gaza gelmiş olayım. Areti’yi dinlerken elimde rakı, ege sahillerinde dolanıyorum. İstanbul’un keşmekeşinde çok uzaklara gidiyorum. Çocukluğumdan ilk gençliğime kadar tüm anılar canlanıyor, sonra masaya oturup 2. kadehle devam ediyorum..

Areti Orhan Osman ile sürekli konser veriyor sanırım, fakat kendisini yeni keşfettiğim için canlı canlı dinleme fırsatım olmadı. Yunanistan’da ya da Türkiye’de, en kısa zamanda mutlaka bir yerde dinleyeceğim.

Anason kokan diğer kadın ise Gaye Su Akyol. Kendisine olan hayranlığım, son albümü ile tavan yapmış durumda. Bana kalırsa, Develerle Yaşıyorum, Türkiye’de son zamanlarda çıkmış en iyi albümlerden biri. Sadece Gaye değil, arkadaki ekip, inanılmaz bir albüme imza atmış. Gitarın tonu, Gaye’nin sesi, şarkı sözleri, beni Ege yerine, İstanbul’un yıkık bir meyhanesine fırlatıp attı. Kendimi masada acılarla kıvranırken buldum, bir başka şarkıda kalktım halay çektim, rakıyı sensiz içtim, köprüyü yalnız geçtim, küllenip bittim…

Albümün prömiyerini kaçırdım, fakat dün Topless’da canlı canlı dinleme fırsatım oldu. Öncesinde ve konser sırasında kendimizi rakıya vurduğumuz için, konsept olarak herşey hazırdı. Sonra Gaye geldi. O uzaya gidilecek dedi, fakat o aslında önceden gitmiş, bizi oraya çağırıyordu. Kah hüzünlendik, kah eğlendik. Yaz Gazeteci Yaz ile, Gezi manzarası olan Topless’dan, diktatör bozuntusuna, Gezi’de ölen arkadaşlarımıza selam çakmayı da ihmal etmedik. Çok güzel bir gecenin ardından kafamda hala ısrarla şarkılar dönmekte. Etkisinden bir süre kurtulamayacağım belli.

Dünkü konserden Biliyorum yorumunu dinleyebilirsiniz, son 20 saniyesinde telefonum sapıttığı için eksik;

Bir de ek bilgi; albümün plak versiyonu da var, kaçırmayın derim.

Kafam ege sahillerinde, burnumda anason kokusu, etrafında dönen güzel şarkılar, istanbul sıcak, tatil gel.

 

 

 

Reklamlar

Areti, Gaye ve rakı etrafında dönen anason kokulu şarkılar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s